Bečov nad Teplou – hrad, zámek, muzeum

Bečov nad Teplou - From Wikimedia Commons, the free media repository

Bečov nad Teplou – From Wikimedia Commons, the free media repository

Toto malebné městečko má svou výraznou dominantu hradu, která nás vítá ať přijíždíme z jakéhokoliv směru, nejlepší pohled na gotické hradní věže je ze silnice od Mariánských Lázní do údolí Teplé.

Hrad byl společně s osadou založen na začátku 14.stol rodem pánů z Oseka na místě původního slovanského osídlení. Roku 1399 byla osada povýšena na městečko, od 15.st. se zde rozvíjelo cínařství. K největšímu rozvoji hradu došlo koncem 15. století a v první polovině 16. století, kdy hrad patřil rodu Pluhů z Rabštejna.

WWW stránky: http://www.becov.cz
WWW stránky hrad a zámek: http://www.zamek-becov.cz
Mapy.cz: https://mapy.cz
Google Maps: https://goo.gl/maps
Wikipedie: https://cs.wikipedia.org
Wikipedie – hrad: https://cs.wikipedia.org
Wikipedie – zámek: https://cs.wikipedia.org
Youtube: https://www.youtube.com
Panoramatické foto: https://goo.gl/maps
GPS: 50.083563, 12.838387

Nejstarší část hradu tvoří dvě gotické hranolové věže. Ve východní věži je kaple navštívení Panny Marie ze 14.stol, velkou zajímavostí je, že zde roku 1985 kriminalisty byla nalezena vzácná románská památka – relikviář sv. Maura – byl zhotoven ve 13. st. pro benediktinské opatství v dnešní Belgii pro ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura a sv. Timoteje.

V jižním směru bylo vystavěno rozlehlé křídlo, které má již výrazný renesanční sloh.

Hrad není přístupný, není vybaven a je tak především dominantním lákadlem pro turisty, na prohlídky se však chodí do zámku, který je pod hradem…

Historický vývoj dal následně v 18.století vzniknout zámku v barokním slohu a přestavěna byla také velká část podhradí. Hrad byl v průběhu věků ušetřen zásadnějších přestaveb a je proto označován za jeden z nejzachovalejších PŮVODNÍCH českých hradů.

Z výrazných historických památek města je dále nutné zmínit kostel sv.Jiří, ten původní několikrát vyhořel a dnešní podoba je barokní, barokní radnici – slouží dnes opět svému původnímu účelu, sídlo zde má Městský úřad. Turista by neměl opomenout projít si Naučnou stezku na Šibeničním vrchu, je zde bývalé popraviště.

Ve městě je také Muzeum českých hraček a historických motocyklů.

Městečko leží na říčce Teplá, jejíž koryto vytváří četné meandry a její kaňonovité údolí, kterým protéká, potěší srdce každého romantika. Strmé stráně, křivolaké pěšiny, skalky, nejkrásnější část je před Bečovem – Údolí Teplé .

Při silnici do Teplé si nedaleko Šibeničního vrchu povšimněte Vily Komtesa (původně vila komtesy Eleonory z Beaufortu), je to zajímavá stavba v romantickém stylu inspirovaném alpskou horskou architekturou, je zde odtud krásný rozhled do okolí.