Hrad Loket

Hrad Loket - From Wikimedia Commons, the free media repository

Hrad Loket

Městečko Loket ležící na Ohři se pyšní jedním z našich nejkrásnějších a nejimpozantnějších hradů. Vysoko nad Ohří se vypíná čtvercová hradní věž spolu s dochovanými hradními budovami.
Historie tohoto románsko-gotického hradu počíná během 12. st., kdy byl v těchto místech vybudován ze strategických obranných důvodů, nedaleko zemských hranic. Učebnice dějepisu ho uvádí jako místo, kde Jan Lucemburský věznil budoucího císaře Karla IV.

WWW stránky: http://www.hradloket.cz
Mapy.cz: https://mapy.cz
Google Maps: https://goo.gl/maps
Wikipedie: https://cs.wikipedia.org
Facebook: https://www.facebook.com
Youtube: https://www.youtube.com
Panoramatické foto: https://goo.gl/maps
GPS: 50.1871039, 12.7542847

Zajímavostí je, že již koncem 18 st. bylo rozhodnuto, že Loket bude sloužit jako městské vězení, to mu vydrželo až do roku 1949. V roce 1950 byl Loket prohlášen městskou památkovou rezervací.

Na hradě je výstava porcelánu, expozice dokumentující historii hradu, navštívit je možno též nejstarší část hradu – románskou rotundu, věznici Dolní bašty a věž, přístupné je též rozsáhlé podzemí. Hrad má dochovány jedinečné románské prvky.

Hrad je otevřen celoročně.

Obec Loket v 19. st. proslula výrobou porcelánu v místní porcelánce bratrů Haidingerových.

Loket má mnoho dalších historických památek – obnovené městské hradby, náměstí s barokní radnicí, Robičská věž, trojičný sloup, Goethův pomník, mnoho domů, které jsou historickým průřezem různých slohů od gotiky po baroko. Pořádají se zde všeliké kulturní akce – nejznámější je „Loketský operní festival“ – koná se v příjemném přírodním divadle pod hradem.

Vzdálenost: cca 45km, spojení: auto, bus