Mariánské Lázně a jejich okolí je územím bohatým na vývěry minerálních vod, některé jsou jímány pro balneoprovozy, jiné stáčeny pro pití, některé mají uměle upravené prameníky, jinde naleznete pramen přirozený uprostřed přírody. Náš výčet se pokouší mapovat výběr zajímavých pramenů v oblasti Mariánskolázeňska s fotografiemi jednotlivých pramenů.
Prameny a lázeňství, pavilony pramenů
Pavilony pramenů jsou rozmístěny po celém městě a v okolí – největší koncentrace je samozřejmě v lázeňském centru, jemuž dominuje litinová pseudobarokní kolonáda, kde nalezneme pavilon Křížového pramene (otevřen duben – prosinec po – ne 6-12, 16-18h), také prameny Rudolfův a Karolinin (otevřeny celoročně po – ne 6-12, 16-18h).
Nedaleko je pavilon Mariina a Ambrožova (květen – říjen volný vstup) pramene. Příjemnou procházkou mohou hosté navštívit Lesní pramen (otevřen duben – říjen po – ne 6-12, 16-18h) v lese nad městem nebo Kolonádu Ferdinandova pramene (květen – říjen volný vstup) – krásná klasicistní kolonáda s nejstarším minerálním pramenem v oblasti pojmenovaném po panovníkovi Ferdinandu I., od centra vzdálena cca 2 km v Úšovicích.
Názvy pramenů
Názvy jednotlivých pramenů jsou různého původu – některé nesou na počest jméno slavné osobnosti, manželky panovníka, jiné nesou jméno osoby, která je obejvila, jindy se jedná o místní název (např.Hamelika), v lesoparku je spousta pramenů pojmenována po zvířatech.
Z historických pramenů je jisté, že řada pramenů také zanikla, nedochovala se do dnešních časů.
Základní kámen pro lázeňství města Mariánské lázně vytvořily minerální prameny a jejich vývěry. Nejsou to však pouze ony, které se staly klíčovým přírodním zdrojem v moderní balneologii – jsou to také přírodní plyny CO2 a peloidy – slatiny, rašeliny, bahno.
Minerální prameny
Minerální prameny města Mariánské Lázně a okolí jsou studené prameny o teplotě 7 – 100C, jejich velkou raritou je velmi rozmanité chemické složení, proto je možná jejich indikace na široké spektrum obtíží a léčebných procedur. Ve městě Mariánské Lázně je pramenů kolem 40, v širokém okolí pak dalších více než 100!
Minerální vody se používají k pitným kúrám (denně necelý litr tekutiny) a koupelím, v zásadě je lze dle chemického složení a souvisících léčebných účinků rozdělit do 4 skupin:
- určeny k léčbě problému zažívacího ústrojí, látkové výměny – prameny Křížový na kolonádě a Ferdinandův
- léčba problému ledvin a močových cest – hlavním představitelem je věhlasný Rudolfův pramen – základem účinků je vysoký obsah vápníku ve vodě
- respirační onemocnění a problémy – Lesní pramen
- urologické obtíže, chudokrevnost – Ambrožův, Karolinin pramen – základem účinků je vysoký obsah hořčíku ve vodě
Rozdíly jsou i ve stupni mineralizace vod.
Zajímavé je, že např. ve Slavkovském lese může pozorný návštěvník nalézt různá prameniště a studánky přímo ve volné přírodě.
Vznik minerálních pramenů a vývěrů v oblasti západočeských lázní je důsledkem zvýšené tektonické činnosti v oblasti v minulosti. O termálních pramenech se hovoří při teplotě nad 200C při výstupu, vznikají hlubinným průsakem. Mělké jsou kyselky.
V lázeňských městech jsou některé prameny dovedeny do místa uměle a uměle upraven je povětšinou i jejich výstup na povrch. Důvodem je pohodlné přizpůsobení pro hosty.
Odběry místní vody jsou taktéž určeny pro balenou, ať už stolní vodu, nebo minerální. Způsob odběru této vody je prostřednictvím vrtů. Asi nejvýnosnější obchod si z tohoto učinili karlovarské minerální vody a.s. se svou Mattoni.