Cheb – městská památková rezervace – Špalíček

Cheb – městská památková rezervace – Špalíček

Cheb – městská památková rezervace – Špalíček

Město v nejzápadnějším cípu ČR, které je v povědomí každého zapsané především pro své unikátní náměstí, tedy hlavně soubor domů zde stojících – tzv. Špalíček. Je to městská památková rezervace. Jedná se o soubor 11 kupeckých domů ze 16.století na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

 

WWW stránky: http://tic.cheb.cz
Mapy.cz: https://mapy.cz
Google Maps: https://goo.gl/maps
Wikipedie: https://cs.wikipedia.org
Youtube: https://www.youtube.com
Panoramatické foto: https://goo.gl/maps
GPS: 50.079759, 12.373996

Město bylo založeno v 11.stol při starší osadě pod románským hradem, není to tak jen Špalíček, který stojí v Chebu za vidění, toto malebné pohraniční městečko se pyšní bohatstvím historických a kulturních památek – románský hrad založený císařem Friedrichem I. Barbarossou po roce 1167 se zachovanou unikátní patrovou kaplí, původně románský chrám sv. Mikuláše a sv. Alžběty, gotický klášter minoritů ze 13.století, dochované zbytky městského opevnění, barokní radnice. V Chebu naleznete také řadu cenných církevních památek.

Cheb – městská památková rezervace – Špalíček

Cheb – městská památková rezervace – Špalíček

Doporučujeme navštívit muzeum, zajímavostí budovy – Pacheblův dům, kde se muzeum nachází, je ne zcela poetická spjatost s rokem 1634, kdy v tomto domě byl zavražděn Albrecht z Valdštejna. Muzeum má novou expozici, otevřenou roku 1995, zahrnuje památky se vztahem k této dějinné události, sbírky z umělecké historie a dějin města, pořádají se tu i tematické výstavy. Otevřeno je celoročně denně kromě pondělí. Chebské muzeum má své zajímavé expozice i v prostorách hradu (např. expozice kamnářství s kachlovými kamny). Otevřeno od dubna do října.

Chebem protéká řeka Ohře. Další zajímavostí náměstí je hotel Špalíček – stojí nakřivo.

vzdálenost: 30km, spojení: vlak, auto, bus