Naučná stezka Smraďoch

Naučná stezka Smraďoch

Naučná stezka Smraďoch

Místo s příznačným názvem. Přírodní rezervace vyhlášena roku 1968, nechte se provést naučnou stezkou. Tato unikátní naučná stezka lesním vrchovištním rašeliništěm přivádí návštěvníky do míst, která jsou v České republice tak výjimečná, že může litovat každý, kdo neviděl a hlavně necítil „na vlastní nos“.

Rezervace Smraďoch

Stezka nás zavádí po dřevěném vyvýšeném chodníčku do Rezervace Smraďoch a nechá nás v Zeleném jezírku nahlédnout na mofety, které jsou posledním pozůstatkem kdysi mohutné tektonické činnosti v oblasti. Vystupuje zde na povrch oxid uhličitý, takže bahenní jezírka neustále bublají ve svých mazlavých mokřadech a také nepatrné množství sirovodíku, které však zcela stačí k „zamoření“ celého území charakteristickým puchem po zkažených vejcích. V této rezervaci také díky unikátním podmínkám rostou vzácné druhy rostlin.

Mapy.cz: https://mapy.cz
Google Maps: https://goo.gl/maps
Wikipedie: https://cs.wikipedia.org
GPS: 50.0134950, 12.7141619

Délka stezky: 75 m, 2 informační panely

Naučná stezka, která vznikla roku 1976, má délku 76m a je turisticky zcela nenáročná (přístup mají umožněn i vozíčkáři). Přístup k této naučné stezce je od silnice z místa u Restaurace Nimrod (kousek v louce nástup na modrou značku), nebo z parkoviště kousek za Nimrodem, taktéž nutno ujít kousek po silničce na modrou.

Po návštěvě Smraďocha doporučujeme popojít cca 1 km k Farské kyselce, která má svůj malý lesní pavilonek a ochutnat místní minerální vodu.

Přístupnost: auto, bus. Od restaurace Nimrod cca 1 km, z parkoviště za Nimrodem cca 800 m.

Pěšky z Mariánských Lázní:
– po červené turistické značce přes Prameniště Teplé – 6,7 km
– po modré turistické značce kolem přehrady – 5,5 km

Na kole: cyklotrasa č. 2139 8,1 km