Naučná stezka Kladské rašeliny

Nejdoporučovanějším a nejčastějším cílem výletů návštěvníků z Mariánských Lázní za poznáním přírodních krás Mariánskolázeňska je výlet na Kladskou. Je to malá osada, která sestává z několika stylových staveb, loveckého zámečku a okolní unikátní přírodní rezervace Kladské rašeliny.

Zajímavostí je, že tato rezervace zahrnuje hned 4 samostatné oblasti: Kladské rašeliny – Tajga, Kladské rašeliny – Paterák, Kladské rašeliny – Lysina, Kladské rašeliny – Malé rašeliniště

WWW stránky:
Mapy.cz: https://mapy.cz
Google Maps: https://goo.gl/maps
Wikipedie: https://cs.wikipedia.org
Panoramatické foto: https://goo.gl/maps
GPS: 50.027071, 12.667786

Naučná stezka provází turisty tou první oblastí – Tajgou – a vede kolem Kladského rybníka, je dlouhá 1600m, začíná kousek od parkoviště na Kladské, pokračuje písčitou cestu až k dřevěným můstkům, které jsou tradiční pro rašelištní oblasti a jsou tolik oblíbené dětskými návštěvníky. Celá stezka je rovinatá, na 8 informačních panelech se návštěvník seznámí se vším, co souvisí s místní krajinou a rašelištními charakteristiky. Stezka byla zbudována v roce 1977.

Na začátku či konci vašeho putování naučnou stezkou vás jistě zaujmou stylové stavby, které stojí na druhé straně silnice, nejvýznamnější je lovecký zámeček, jehož historie se váže ke knížeti Schönburg-Waldenburgovi, který si zdejší lesy oblíbil skrze svou loveckou vášeň a nechal zde roku 1875 vybudovat zázemí pro svůj koníček – zámeček švýcarského stylu, který sem společně s dalšími roubenými alpskými stavbami dal přivézt z výstavy ve Vídni poté, co od státu koupil 600 hektarů zdejších lesů. Doporučujeme posezení ve stylové restauraci U tetřeva.

Další zajímavosti v blízkém okolí: Kyselé jezero, hrobka knížete Schönburg-Waldenburga, arboretum

Přístupnost:

auto, bus (9,5km z Mariánských Lázní)

z parkoviště na Kladské

pěšky:

1. z Mariánských Lázní po modré a červené turistické značce přes Smraďoch – 12 km
Landkarte – Mapy.cz: https://mapy.cz

2. z Mariánských Lázní po zelené turistické značce přes Duncanovu vyhlídku – 8 km
Landkarte – Mapy.cz: https://mapy.cz

kolo:

cyklotrasa č. V – výchozí bod mariánské Lázně

délka: 1600m, 8 informačních panelů (1.o CHKO Slavkovský les, 2. o Kladské, 3. lesy a fauna, 4. o minerálních pramenech, 5. místní vzácná fauna a flóra, 6. o rašeliništích – vznik.., 7. těžba cínu + Dlouhá stoka, 8. ochrana přírody v ČR)